prb
27 اسفند 1401 - 10:55

بهبود ترافیک کرج با افتتاح چند فاز "اتوبان شمالی" در سال ۱۴۰۲/احتمال وقوع فاجعه محیط‌زیستی با بمب ساعتی حلقه‌دره

شهردار شهر کرج با اشاره به افتتاح فازهایی از اتوبان شمالی در سال ۱۴۰۲، از ۲ برابر شدن ظرفیت اتوبوس‌رانی شهر کرج خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، شهر کرج با جمعیت نزدیک به 2 میلیون نفر جدیدترین کلان‌شهر کشور محسوب می‌شود و هرساله توسعه صنعتی و افزایش جمعیت آن با سرعتی بیشتر از قبل اتفاق می‌افتد. این افزایش جمعیت درحالی است که توسعه زیرساخت‌ها در شهر کرج همگام با بارگذاری جمعیت اتفاق نیفتاده و همین موضوع مشکلاتی ازجمله ترافیک، آلودگی هوا و... را برای مردم این شهر رقم زده است.

البته در دوره مدیریت شهری جدید کرج، سرعت توسعه زیرساخت‌ها و پیشرفت پروژه های عمرانی در این شهر افزایش پیدا کرده و انتظار می‌رود که در کوتاه مدت اتفاقات خوبی در این شهر رقم بخورد.

در همین رابطه، مهرداد کیانی؛ شهردار کرج که از آبان ماه عهده‌دار این مسئولیت شده است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گزارش عملکردی را از اقدامات 5 ماه اخیر شهرداری کرج ارائه کرد که در ادامه این گفت‌وگو تقدیم مخاطبان ارجمند تسنیم شده است.

تسنیم: آقای شهردار! یکی از دغدغه‌های اصلی مردم شهر کرج درخصوص ترافیک این شهر و به ویژه ترافیکی است که در ورودی‌های شهر وجود دارد؛ در این خصوص گفته می‌شود که احداث بزرگراه شمالی می‌تواند دوای درد ترافیک کرج باشد؛ درخصوص این موضوع و به ویژه پیشبرد پروژه بزرگراه شمالی چه اقداماتی توسط شما انجام شده است؟

موضوع اتوبان شمالی یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم عزیز شهر کرج است؛ بیش از 5 سال است که این پروژه عظیم کلنگ‌زنی شده اما هنوز به مرحله‌ای نرسیده که مردم از آن سود ببرند و عملاً برای مردم زحمت درست کرده ولی اثر خیری نداشته است. در دوره ششم شورای شهر کرج اراده بر این است که بودجه مناسب‌تری برای بزرگراه شمالی اختصاص پیدا کند و از زمانی هم که بنده به عنوان شهردار انتخاب شدم، این پتانسیل را به حداکثر رساندم.

از ابتدای کلنگ‌زنی پروژه تا حدود 5 ماه پیش که بنده شهردار شدم، کلاً 75 میلیارد نقدی به پروژه پرداخت شده بود در صورتی که الان با گذشت 5 ماه 120 میلیارد تومان بودجه گذاشته‌ایم که 70 میلیارد را پرداخته کرده و 50 میلیارد نیز آماده است و منتظریم صورت وضعیت بیاورند و مبلغ پرداخت شود. طی 4 ماه اخیر 2 بار وزیر راه و شهرسازی برای بازدید از پروژه آمد، چندین بار معاونین وزیر بر پروژه نظارت کردند و شخص استاندار نیز وقت ویژه‌ای برای این کار گذاشته است و تقریباً هفته‌ای یکبار ما در دفتر استاندار با دستگاه‌ها و و نهادهای مرتبط با این موضوع نشست داریم.

سرعت اجرای این پروژه به شدت افزایش پیدا کرده است، صبح روز دوشنبه نیز جلسه‌ای در دفتر استاندار با حضور دکتر خادمی؛ معاون وزیر راه داشتیم که خروجی خوبی داشت، در این جلسه گره‌های پروژه را احصا کرده و برای برون‌رفت از آنها راهکار اجرایی دادیم. با این توجه ویژه‌ای که برای اجرای این پروژه وجود دارد و با عنایت اهل بیت(ع) تا سال آینده پروژه را به مرحله قابل بهره‌برداری می‌رسانیم و فازهایی از آن را افتتاح خواهیم کرد.

2 پل در این پروژه تعریف شده که انتهای بزرگراه همت را به ابتدای بزرگراه شمالی وصل می‌کند که به نام شهید سلیمانی بزرگوار است. این پل‌ها، پل B0 و پل B1 هستند که پل B یک بزرگترین پل کابلی ایران بعد از پلی است که روی سد کارون 3 ساخته شده و عملاً بزرگترین پل کابلی است که در نزدیک شهرها ساخته شده است. تلاش می‌کنیم که این پروژه هرچه سریع‌تر جلو برود.

به طورکلی منشأ ترافیک کرج نشأت گرفته از 2 مورد اساسی است، اول اینکه ترافیک درون شهری به دلیل زیرساخت‌های محدود شهر کرج است که این زیرساخت‌ها همگام با رشد جمعیت افزایش پیدا نکرده است. به عنوان مثال خیابان شهید بهشتی ما که ستون فقرات حمل و نقل و تردد در شهر کرج است، همان خیابان شهید بهشتی است که 50 سال قبل وجود داشته و هیچ توسعه‌ای نداشته البته امکان توسعه آن نیز وجود ندارد و ما باید از روش‌های نوین کاهش و کنترل ترافیک استفاده کنیم. در این 4 ماه اخیر مطالعات خوبی در این زمینه انجام شده و همین الان بحث محدودیت های پایانی سال و طرح زوج و فرد را داریم که تا الان نتایج خوبی داشته است.

مورد  دوم از اینجا نشأت می‌گیرد که مردم کرج مظلومانه تحت فشار چهارده استان دیگر هستند و نزدیکی به تهران علیرغم نکات مثبت، عوارض سنگینی را برای ما داشته است. 14 استان برای رسیدن به پایتخت باید از وسط شهر کرج رد شوند و این عبور و مرور، هزینه‌ها و دردسرهایی ازجمله آلودگی هوا، ترافیک، مسائل اجتماعی، امنیتی و...، را برای مردم ایجاد کرده است.

اتوبان در اختیار شهرداری نیست و مردم در این مورد گلایه‌مندی‌هایی دارند اما تغییر فضای زشتی که در اطراف اتوبان است در اختیار ما نیست، درآمدهایی که ممکن است از این محل ایجاد شود نیز در کنترل ما نیست. در سفر اخیر آقای بذرپاش به کرج با ایشان توافق کردیم قسمتی از اتوبان که داخل شهر کرج است را در اختیار بگیریم و فضای آن را بهسازی کنیم اما در مورد ترافیک آن عملاً اتفاقی نخواهد افتاد مگر اینکه بزرگراه شمالی افتتاح شود.

مطالعاتی در خصوص 2 طبقه کردن این بزرگراه توسط استانداری انجام شده و یک گذرگاه در جنوب شهر کرج نیز درحال بررسی است که به موازات راه آهن است. این 3 محور همراه با یکدیگر مشکل ترافیک کرج را حل خواهند کرد اما این اتفاق در بلند مدت خواهد افتاد و در کوتاه مدت نگاه ما تنها به بزرگراه شمالی است.

تسنیم: یکی دیگر از مطالبات اصلی مردم شهر کرج، زیرگذر بلوار جمهوری و ماهان است که قرار بود چند سال پیش اجرا شود اما به این دلیل که در صورت اجرای آن تعداد زیادی از درختان قطع می‌شد، متوقف شود؛ مطالعات جدید پیرامون این پروژه و مراحل اجرای آن به کجا رسیده است؟

مطالعات مربوط به این پروژه انجام شده و لایحه این پروژه را روز دوشنبه امضا کردم تا توسط اعضای محترم شورای شهر مجوزهای آن صادر شود. در بودجه سال 1402 بودجه خوبی در حدود 500 میلیارد برای این طرح در نظر گرفته شده و ان‌شاالله در ابتدای سال آتی کلنگ آن را به زمین می‌زنیم. مطالعات قبلی که انجام شده بود و با مخالفت درست و به‌جای بزرگان شهر قرار گرفته بود، شمالی ـ جنوبی بود اما در مطالعات ما این پروژه شرقی ـ غربی می‌شود و در نتیجه تقریباً درختی قطع نشده و رفاه مردم نیز با مشکل مواجه نخواهد شد.

تسنیم: یکی از مشکلات شهرداری‌ها این است که علاوه بر بودجه مصوب خود، درآمد پایداری پیدا کنند تا صرف امور عمرانی شود؛ معمولاً شهرداری‌ها زمانی که در پیدا کردن درآمد پایدار می‌شوند اقدام به فروش املاک می‌کنند تا کسری جبران شود؛ آیا این مشکل درخصوص شهرداری کرج نیز صدق می‌کند؟

از بودجه سال 1401 شهرداری کرج 90 درصد محقق شده و این اتفاق مثبتی است که با تلاش شبانه‌روزی همکاران من اتفاق افتاد. در بودجه سال 1402 اتفاقات خوبی افتاده است؛ بودجه سال 1401 ما هزار و 100 میلیارد بود که این عدد در سال 1402 به بالای 9 هزار میلیارد رسیده است. یکی از افتخارات ما در شورای اسلامی و مدیریت شهری شهر کرج این است که به هیچ عنوان شهرفروشی نداریم.

بعضی کلانشهرها برای تأمین بودجه اعداد قالب توجهی را از فروش املاک شهرداری تأمین می‌کنند اما تا کی می‌توان شهر را فروخت؟ اگر بنای کار را بر فروش املاک بگذارید روزی این املاک تمام خواهند شد و دیگر نمی‌توان شهر را اداره کرد.

ما در این 5 ماهه با تلاش همکاران و اصلاح ساختارها روند صدور پروانه را از حدود 6 ماه به زیر 2 ماه رسانده‌ایم و امیدوار هستیم تا اواسط سال 1402 این پروسه را با استفاده از نرم‌افزاری کردن مراحل به زیر یک ماه برسانیم. سرعت عمل صدور پروانه ما بی‌نظیر بوده و اگر دستگاه‌های بیرونی که باید استعلامات ما را جواب دهند پاسخگو باشند این فرآیند به زیر یک ماه خواهد رسید.

ما به شدت در فکر درآمد پایدار هستیم و نگاه ما این است که فضای امنی را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده و از سرمایه‌گذاران دعوت کنیم تا در یک فضای سالم، امن و سریع سرمایه‌گذاری کنند. توجه زیادی به سرمایه‌گذاری داریم اما متأسفانه تاکنون این اتفاق در شهر کرج نیفتاده و یا موفق نبوده است. کرج ظرفیت‌های بزرگ و بکری دارد که سرمایه‌گذاران را شگفت زده می‌کند.

به عنوان مثال یک زمین 72 هکتاری به نام تپه مراداب در مرکز شهر کرج وجود دارد که آماده سرمایه‌گذاری است. زمانی که حاشیه رودخانه کرج با دستور دادستان از اشخاصی که غیرقانونی این حاشیه را اشغال کرده بودند گرفته شد، ما از این فضاها برای ایجاد "پارک‌رود" استفاده کردیم که فاز اول آن در نوروز افتتاح خواهد شد. این پارک از بیلقان شروع شده و تا میدان شهید سلطانی استمرار دارد. همچنین مگاپروژه دیگری در باغستان وجود دارد که به اندازه هزار هکتار درختکاری شده و تا 2 هزار هکتار نیز ظرفیت درختکاری دارد.

املاک بیجی را در شهر کرج داریم که یک نقطه استراتژیک برای سرمایه‌گذاری است اما تا امروز به آن توجه نشده است. در این دوره از شورای شهر و مدیریت شهری علاقه‌مند هستیم که به این نکات توجه داشته و شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کنیم.

تسنیم: وضعیت توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر کرج بسیار پایین‌تر از ظرفیت مورد نیاز بوده است، در این خصوص چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟

زمانی که بنده در سازمان اتوبوس‌رانی کرج مسئولیت داشتم 600 دستگاه اتوبوس فعال در شهر کرج داشتیم اما متأسفانه این آمار درحال حاضر به کمتر از 130 دستگاه اتوبوس فعال رسیده و به همین دلیل مردم مجبور هستند از تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنند که منجر به آلودگی هوا می‌شود.

با این نگاه که "حمل  ونقل یکی از  پایه‌های عدالت اجتماعی در جامعه است"، ظرف مدت کوتاهی برای خرید 100 دستگاه اتوبوس اقدام کردیم و با هزینه 500 میلیارد این مهم را انجام دادیم. انشالله تا پایان سال 100 میلیارد دیگر نیز اتوبوس می‌خریم و پیش‌بینی می‌کنم که در سال 1402 ظرفیت اتوبوس‌رانی کرج به 2 برابر افزایش پیدا کند. این اتوبوس‌ها دیزلی و با استاندارد آلایندگی یورو 4 و 5 و بسیار پاک و مدرن هستند. توسعه حمل و نقل عمومی از طریق اتوبوس توسعه‌ مویرگی است که مردم در محلات به ویژه محلات کم برخوردار از آن استفاده می‌کنند.

ما برای نخستین‌بار مطالعه مربوط به بی‌آر‌تی در شهر کرج را انجام دادیم؛ کار اجرایی آن از ابتدای 1402 شروع خواهد شد و نخستین خط بی‌ارتی از  میدان دانشگاه خوارزمی تا میدان شهید سطلانی راه‌اندازی می‌شود. کار اجرایی آن انجام شده، بودجه تخصیص پیدا کرده و به دنبال سرمایه‌گذار هستیم و اگر سرمایه گذار پیدا نشود، خودمان برای این کار اقدام خواهیم کرد.

در این مدت 5 ماهه 74 دستگاه ون را به مبلغ 34 میلیارد تومان ون خریداری کردیم و بازهم خریداری می‌کنیم. ون‌های شهر ما فرسوده و برای 15 سال پیش است که باید با ون‌های مدرن جایگزین شده و در خدمت مردم دربیاید.

در بحث مترو نیز اتفاق خوبی افتاد و بعد از 20 سال انتظار با حضور وزیر کشور اولین قطار ما روی ریل قرار گرفت و امروز کلان‌شهر کرج به عنوان پنجمین شهری است که صاحب مترو شده است. اگرچه این مترو کوتاه و حدود 5کیلومتر است اما برنامه و اراده ما بر این است که به سرعت مترو را توسعه دهیم. خوشبختانه شورای اسلامی شهر کرج به شدت روی این موضوع حساس و علاقه‌مند است. دوستان من در شورا کمیسیون‌هایی در این خصوص تشکیل داده‌اند و با جدیت پیگیر توسعه مترو هستند.

برای تکمیل خط مترو نیاز به 6500 تن میلگرد بود که برای تأمین آن مصوبه شورا را گرفته‌ایم و با بانک شهر توافق کردیم تا به دست ما برسد و با سرعت برای ساخت سایر ایستگاه‌ها اقدام کنیم. امروز مترو ما از ایستگاه 45 متری گلشهر شروع می‌شود و تا چهارراه طالقانی ادامه دارد و دنبال این هستیم که ایستگاه‌های بعدی را به میدان شهید سلطانی و نهایتاً به مترو تهران وصل کنیم. اجرایی شدن این طرح در کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک اتوبان تهران ـ کرج بسیار مؤثر خواهد بود.

تسنیم: ایجاد بوی نامطبوع و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ناشی از امحای پسماند در سایت "حلقه‌دره" سال‌هاست که مردم کرج را آزار می‌دهد؛ آیا در دوره مدیریت شهری جدید در این خصوص فکری شده است؟

یکی از مشکلاتی که برای سالیان طولانی مردم شهر کرج را آزار می‌دهد و مانند یک بمب ساعتی ممکن است هر لحظه یک فاجعه محیط زیستی را رقم بزند، مسئله دفن زباله‌های شهر در منطقه "حلقه‌دره" است. اراده استاندارد و پیگیری اعضای محترم شورای شهر ششم بر این است که راهکارهای مختلف را ارزیابی کنند و کاری کنند که حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود. بودجه خوبی هم در سال 1402 برای این کار درنظر گرفته شده که اما به شخصه از این روند راضی نیستم و معتقدم راهکارهای بهتری برای دفع زباله می‌توانیم پیدا کنیم.

این مشکل طی چندین دهه ایجاد شده و نمی‌توان انتظار داشته که در کوتاه مدت حل شود و اگر بگوییم به سرعت مشکل حل می‌شود، وعده نابه‌جایی خواهد بود اما نگاه و رویکرد این است که هرچه زودتر آلودگی که به واسطه دفن زباله در این منطقه ایجاد شده را کاهش دهیم. تا پایان دولت سیزدهم قطعاً اتفاقات خوبی در این زمینه خواهد افتاد. ما ظرف 2 سال جلوی آسیب را می‌گیریم و در مرحله بعدی اثرات سوئی که در گذشته ایجاد شده را اصلاح خواهیم کرد.

تسنیم: شهرداری برنامه ویژه‌ای برای ایام نوروز دارد؟

یکی از طرح‌های ما افتتاح پارک‌رود است که به آن اشاره کردم؛ علاوه بر آن از همکاران خواستیم چون سال جدید با ماه رمضان تقارن دارد به طور ویژه‌تری تدارک ببیند که اثرات این طرح‌ها همین حالا نیز در سطح شهر قابل مشاهده است. شهر کرج یک برجستگی نسبت به سایر شهرها دارد که آن هم جشنوراه لاله‌هاست که چندین سال است برگزار می‌شود. امسال هم بودجه خوبی را برای برپایی جشنواره در فروردین تخصیص دادیم و محیط کم‌نظیری را رقم زده‌ایم و از مردم دعوت می‌کنیم که حتماً از جشنواره بازدید کنند.

تسنیم: 20 فرهنگسرا در شهر کرج وجود دارد که بیش از 90 درصد فعالیت‌های آن‌ها تعطیل شده و به جز برگزاری محدود برخی کلاس‌ها فعالیت خاصی ندارند؛ چه برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت فرهنگسراها دارید؟

فعالیت فرهنگسراها در دوره کرونا و بعد از آن به شدت آسیب دید و فرهنگسراها شاکله خود را از دست دادند. همکاران من در حوزه معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی در بودجه سال آینده علاوه بر بهسازی، مرمت و بهسازی فرهنگسراها برای برنامه‌های مختلفی که در فرهنگسرا انجام می‌شود برنامه جامع دارند.

ما برای بازسازی این فرهنگسرا با محوریت‌ها و نگاه اجتماعی خاصی که نسبت به موضوع داریم علاوه بر اینکه از همه گروه‌ها و جریاناتی که علاقه مند به فعالیت هستند دعوت می‌کنیم، خودمان هم برنامه و استراتژی‌هایی داریم. ما از هر گروه و تشکلی که بخواهد فعالیت فرهنگی انجام دهد، استقبال می‌کنیم.

تسنیم: شهرداری چه فعالیت‌هایی برای ساماندهی کسب و کارهای دست‌فروشی انجام داده است؟

مدنظر داریم که تعداد زیادی روز بازار را ساماندهی کنیم. سازمان ساماندهی مشاغل به طور ویژه روی آن کار می‌کند و سازه جدید را برای ساماندهی این عزیزان در نظر گرفته‌ایم.

تسنیم: افق توسعه شهرداری کرج برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های مهم در سال‌های آتی به چه شکل است؟

در کل فضای فعالیت ما در این مدت رو به جلو بوده است؛ خوشبختانه اعضای محترم شورای شهر افراد سالم، متدین و متخصصی هستند که همواره با ما همدل و همراه بوده‌اند. شهرداری نیز نیروهای جوان سالم و تحصیل کرده‌ای دارد و بنای ما ایجاد زمینه رشد برای نیروهایی است که تاکنون ظرفیت رشد نداشته‌اند. درحال تهیه یک نرم‌افزار هستیم که از طریق آن افراد متخصص را شناسایی کنیم و از نیروهای نخبه استفاده کنیم.

به دنبال فراهم کردن بستری هستیم که برخورد ارباب رجوع و پرسنل را به حداقل برسانیم کاری کنیم که مردم تاحد ممکن خدماتی که شهرداری می‌تواند به آن‌ها ارائه کند را از بستر فضای مجازی دریافت کنند. در بحث هوشمندسازی نیز تلاش شده، در این زمینه با اساتید دانشگاه نشست‌هایی داشتیم و تلاش شده تا از ظرفیت دوستان استفاده کنیم. روش‌های نوین تأمین مالی را در نظر گرفته‌ایم و با همکاری بانک شهر برای اولین بار مصوبه "برات کارت" که یک روش نوین تأمین مالی است را به ارزش یکهزار میلیارد تومان از شورای شهر گرفتیم.

ما حدود 520 میلیارد تومان بدهی معوقه به بانک شهر داشتیم که معضل چندین ساله شهرداری کرج بود؛ با عنایت مدیریت محترم بانک با آن‌ها تفاهم کردیم و بدون اینکه ریالی نقدی پرداخت شود، این بدهی را از عوارض املاکی که بانک شهر در شهر کرج دارد تسویه کردیم. خط اعتباری ما با بانک شهر چندین سال به خاطر بدهی مسدود شده بود اما اکنون باز شده است. همچنین سهام شهرداری در این بانک را نیز افزایش دادیم.

یک معضل جدی که در شهر داریم مربوط به املاکی است که رأی تخریب ماده 100 دارند؛ برای این اموال رأی اعاده یا تخریب صادر شده و بیش از 2 دهه است که این املاک به همین منوال مانده است. بیش از 17 هزار رأی تخریب در شهر کرج  داریم و مردم امروز تحت فشار هستند. خیل وسیعی از افراد در این املاک ساکن هستند اما از لحاظ پایان کار و استحکام بنای آن‌ها اطمینان نداریم به همین جهت فرایندی را در پیش گرفته‌ایم که با کمک دستگاه‌هایی که در این راه تصمیم‌ساز هستند، مشکلات این عزیزان را حل کنیم.

اگر این افراد معارض نداشته باشند، بنای آن‌ها استحکام داشته و بتوانند مشکل پارکینگ را حل کنند، مجدداً موضوع را در کمیسیون ماه 100 مطرح می‌کنیم. اگر این مشکل حل شود عدد قابل توجهی درحدود چندین هزارمیلیارد تومان به بودجه شهر برمی‌گردد و ما پروژه‌های نیمه‌تمام را با این پول آزاد شده پیش خواهیم برد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098693